Лікар-гінеколог

В мережі медичних центрів «Медичні довідки» надає медичну консультацію лікар-гінеколог:

Медичний огляд проводять лікарі-акушери-гінекологи вищої категорії.

ЯК ПРОХОДИТЬ ГІНЕКОЛОГІЧНИЙ ОГЛЯД

ПОПЕРЕДНЯ БЕСІДА

Перед початком гінекологічного огляду гінеколог, як і будь-який лікар, запише "історію хвороби", яку насправді доречніше називати "історією медичної співбесіди". Треба буде просто відповісти на його питання, в тому числі на традиційний: "На що скаржитеся?" Деякі питання можуть бути вельми інтимного характеру (наприклад, про те, чи ведете ви статеве життя, з якого віку, яким чином і т.д.) і викликати у вас збентеження, але відповідати на них треба, причому абсолютно чесно - знову ж таки на благо вашого здоров'я. Іноді гінеколог задає питання, які можуть не відносяться до справи і навіть нетактовними. Однак цікавиться він умовами вашого життя, роботи і сексуальних відносин аж ніяк не з цікавості. Подібні "несуттєві" дрібниці допомагають визначити напрямок дослідження, вибрати методи діагностики.

Воно іноді включає в себе самі рутинні процедури - такі як вимірювання артеріального тиску, визначення зросту і ваги і т. п. І проводиться не завжди, а за показаннями; також можливе призначення аналізу сечі. До речі, сечовий міхур безпосередньо перед прийомом в будь-якому випадку слід спорожнити - це необхідно, щоб він не заважав лікаря належним чином промацати матку.

ОГЛЯД МОЛОЧНИЗ ЗАЛОЗ

Багато гінекологів залишають цей етап наостанок, але в будь-якому випадку шляхом зовнішнього огляду та ретельного промацування лікар перевіряє, чи немає яких-небудь патологічних змін (наприклад, запалених ділянок, затвердіння) в тканинах грудних залоз, наскільки виражений пушок навколо грудної ореоли. Точно таким же чином Ви згодом можете регулярно перевіряти свої груди самостійно. Проте зазвичай краще цей етап надати лікарю-мамологу (при його наявності).

Звичайно найбільше пацієнток бентежать наступні кілька етапів, в ході яких лікар проводить безпосередньо обстеження геніталій. Саме ці етапи найчастіше мають на увазі жінки, нарікаючи на "тяготи" гінекологічного огляду. І хоча в "виконанні" різних гінекологів це обстеження може в чомусь відрізнятися, в принципі, все зазвичай зводиться до наступного.

ОГЛЯД ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ

Протягом цього і наступних етапів має бути перебування в спеціальному гінекологічному кріслі. Конструкція його може бути різною, але суть в кінцевому рахунку одна: жінка в ньому розташовується напівлежачи або лежачи, тазом ближче до переднього краю і з широко розсунутими, піднятими вгору і зігнутими в колінах ногами, щиколотки яких покояться на спеціальних підставках. Прийнявши необхідну позу, постарайтеся максимально розслабитися - так і вам, і лікарю буде зручніше і легше. Можна попросити лікаря пояснювати сенс кожної його дії.

Лікар оглядає великі і малі статеві губи, переддень піхви на предмет виявлення можливих подразнень, хворобливих виділень, кондилом (генітальних бородавок) та інших патологічних проявів, яких у здорової дівчини бути не повинно. Виявивши будь-яке відхилення від норми, лікар продовжить дослідження.

ОГЛЯД ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ДЗЕРКАЛОМ

Стінки піхви і шийку матки дозволяють розгледіти особливі інструменти, звані гінекологічними дзеркалами. Лікар вводить в піхву стерильне гінекологічне дзеркало (цей інструмент вузької довгастої форми виготовлений з металу, зазвичай в хороших клініках застосовується одноразове пластмасове дзеркало) і оглядає стінки піхви. Якщо пацієнтка незаймана, то використовується відповідне за розміром дзеркало, здатне проходити через природний отвір в дівочої пліви безболісно і не пошкоджуючи її, або якщо отвір в пліві маленьке, огляд дзеркалом не проводиться. За допомогою дзеркала гінеколог оглядає стінки піхви і шийку матки, щоб переконатися в їх нормальному стані або виявити можливі порушення та захворювання. При цьому можуть проводитися деякі діагностичні маніпуляції і взяття аналізів.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Після огляду з використанням дзеркал зазвичай проводиться двуручное вагінальне дослідження. Лікар виймає дзеркало і приступає до промацуванню пальцями. Вагінальне дослідження визначає розміри, положення і стан матки, маткових труб, яєчників. Так діагностуються міома матки, запалення придатків, кісти яєчників, звичайна і позаматкова вагітність. Промацування проводиться доктором одним або двома пальцями руки в стерильній латексної рукавичці. Лікар вводить пальці в піхву, а іншою рукою натискає на низ живота, визначаючи розмір, форму, положення і рухливість матки і яєчників, щоб переконатися в їх нормальному розвитку або виявити будь-які відхилення або ж, скажімо, вагітність. Використовуючи обидві руки, одну всередині іншу зовні, гінеколог обмацує не тільки матку, а й придатки. При цьому важливо максимально розслабити соответст вующие м'язи і, як вже зазначалося, мати порожній сечовий міхур. Якщо при промацуванні виникнуть хворобливі відчуття, про це потрібно тут же повідомити лікаря, оскільки це може бути ознакою запального або іншого захворювання. Це трохи неприємно, але зовсім не боляче.

РЕКТАЛЬНЕ (РЕКТОВАГІНАЛЬНОЕ) ДОСЛІДЖЕННЯ

Проводиться не завжди. Частіше застосовується на огляді гінеколога незайманих, замість вагінального дослідження. Вводячи палець в анальний отвір, лікар визначає стан м'язової перегородки, що розділяє піхву і анус, перевіряє, чи немає ознак будь-яких новоутворень на задній стінці піхви і в задньому проході. Через пряму кишку також можна промацати стан матки і придатків (інша рука доктора лежить зверху на животі і рухається назустріч тій, що всередині). У випадку з жінкою інша рука може перебувати в піхві, забезпечуючи "зустрічне" стиснення.

Ну а весь огляд із взяттям аналізів в цілому зазвичай займає не більше 5-15 хвилин. Може бути, розібравшись в численних гінекологічних процедурах, ви перестанете боятися візиту до гінеколога і будете відвідувати його не тільки, коли з'являться проблеми, а й для профілактики один-два рази на рік. І, звичайно, повноцінне обстеження треба пройти, якщо ви плануєте народження дитини. Лікарі наших медичних центрів в більшості випадків в змозі допомогти тим дівчатам і жінкам, для яких не байдуже їхнє здоров'я і які хочуть народжувати здорових дітей.

Присутність в клініці окремих медичних фахівців вузьких спеціальностей залежить від їх індивідуального графіка, тому попередній запис до фахівця обов'язковий за тел.:
+380 44 209-9-209
+380 44 539-0-539
+380 44 360-61-41